Mayıs 2010

10Maden Ocaklarında Başka Ölümler Olmasın...

Geçtiğimiz aylarda ülkece büyük bir felaket yaşadık. Zonguldak’ta bir maden ocağındaki grizu patlaması nedeniyle 30 madenci hayatını yitirdi. Arkalarından yüzlece kişi gözyaşı döktü. Bu kaza tabii ki ilk değildi. Hemen hemen her ay başka illerden de maden ocaklarında yaşanan kaza haberleri oluyor. Fakat son yıllarda yaşanan en fazla ölümün olduğu ilk kaza bu oldu. Dileriz son olur ve bir daha böyle bir felaket yaşamayız.

Bu kazaların son bulması için maden ocaklarımızın neredeyse tamamının elden geçirilmesi bakımlarının düzenli olarak yapılması gerekiyor. Evlerine ekmek götürmek için canlarını hiçe sayıp yerin binlerce metre altına girerek, “kara elmas”ı çıkaran bu cesur insanların hayatlarını korumak için daha fazla önlem alınması şart.

Kazanın ardından yapılan açıklamalar, alınacak tedbirler acı ateşinin közlenmesiyle unutulmamalı. Yeni yaşamların sönmemesi, onlarca insanın yaşama zamansız veda etmemesi için maden ocaklarında gerekli tedbirler lütfen bir an önce alınsın. 

Hastalık ve sakatlıkların yüzlerimizi karartmayacağı, güvenli, sağlıklı ve mutlu çalışma günleri geçirmeniz dileğiyle...

Bir sonraki sayımızda görüşmek üzere.

Sağlık ve esenlikler....

1 İşyerlerinde Acil Durum Sistem Yönetiminin (ADYS) Uygulanması
2 Makine Tehlikelerinin Tanımlanması ve Risk Kontrolü
3 Sıfır İş Kazası Hayal Değil
4 İş’te Verimlilik Bilmecesi
5 İnşaat Sektöründeki Hastaliklar ve Tehlikeler
6 Kaza Riskinin En Fazla Olduğu Sektör: İnşaat
7 Meslek Hastalıklarında Erken Tanı Çok Önemli
8 Tersanelerimizde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği